הכירו את עמותת סח”י

הכירו את תוכנית סח”י

תוכנית סח”י מפעילה בעשור האחרון מודל ייחודי לעבודה עם נוער בשכונות הקשות בישראל, בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית בישראל. במקום לפנות אל בני הנוער בקריאה הנפוצה: “באנו לעזור לכם”, המסר של סח”י לבני הנוער הוא: “אנחנו צריכים את העזרה שלכם, כדי לעזור לאחרים”. באמצעות הנתינה, בני הנוער עוברים שינוי משמעותי וחייהם משתנים. הם מחלקים מזון בסתר לאלפי משפחות ולקשישים נזקקים באופן קבוע. כמו כן הם מקיימים פעילות התנדבותית שהם יוזמים בעצמם בין היתר: שיפוץ דירות לקשישים, עזרה לניצולי שואה, חגיגות יום הולדת לילדים שאין להם עם מי לחגוג, פעילות משולבת עם בעלי מוגבלויות ועוד.

אחד הנערים של סח”י היטיב לתאר את השינוי שעבר בעקבות ההשתתפות בתוכנית:

“פעם, כשהייתי רואה מישהו ברחוב שלא בא לי בטוב, הייתי נותן לו סטירה. היום, אותה יד שעושה טוב בשביל מישהו ביום רביעי, לא יכולה לפגוע באף אחד ביום חמישי”.

(ס’, פעיל של סח”י בקריית גת)

אז מה סח”י עושה ?

הפעילות של סח”י מתקיימת בכל רחבי הארץ. משתתפים בה נערים ונערות מכל הקבוצות באוכלוסייה; חילונים, דתיים, חרדים, עולים מאתיופיה ומברה”מ, ילידי הארץ ועוד.

כיום, פעילים בסח”י כ-900 בני נוער מחצור הגלילית ועד אופקים, הנפגשים בכל שבוע לפעילות התנדבותית הנוגעת באלפי משפחות. לתוכנית למעלה מ-500 בוגרים פעילים.

זהו מודל משנה חיים. בני הנוער, שלעיתים היו נפלטים ממערכת החינוך ומצה”ל, מסיימים לימודים, מתגייסים ומשתלבים בעולם התעסוקה בישראל. השינוי שהם עוברים מביא לסגירת תיקים במשטרה ומניעה של פתיחת תיקים חדשים.

סח”י מפעילה תכנית בוגרים התומכת בהם בשלבים שונים בחייהם, למשל בעת הגיוס והשחרור מהצבא או מהשירות הלאומי. רבים מהבוגרים משתלבים בפעילות הארצית של סח”י, כמדריכים וכאנשי חינוך.

המודל של סח”י פועל על פי מתודת “רחוב”. אופי הפעולה שלו הוא כשל סיירת.

קומנדו התנדבות, שמקנה לחברים בו גאוות יחידה. הוא יוצא דופן, שכן הוא פועל באופן שונה לחלוטין ממסגרות החינוך והרווחה הפורמליים, המוכרים לנוער.

מתודת ההפעלה כוללת, שמירה על סודיות, “התגנבות” לחדר מדרגות, נאמנות לקבוצה ומתן בסתר מעוררת אצל חלק מבני הנוער ריגוש ואדרנלין גבוה. הריגוש עובר בסח”י אדפטציה למעשים טובים.

שלב הגיוס לסיירת כולל הדלקת מדורה בשכונה, בשעות הלילה, בדיוק במקומות בהם מתרחשים אירועים אלימים ושימוש בסמים ואלכוהול. שם, הצוות של סח”י אומר לבני הנוער, לראשונה, שהוא זקוק לעזרה שלהם.

משבר הקורונה

סח”י הוכרה ככוח חיוני ונקראה על ידי רשויות מקומיות להוות כוח מרכזי המסייע לנזקקים במשבר. בעקבות המיומנות של סח”י בחלוקת מזון וסיוע לאלפי נזקקים בשגרה, בזמן הגל הראשון, סח”י סייעה ל-50 אלף איש. זאת באמצעות בחלוקות מזון ומוצרי יסוד בכל רחבי הארץ, וכן דאגה לאלפי קשישים.

גם כיום , סח”י ממשיכים ועובדים בכל הכח לסייע לנזקקים, בהם אנשים שנכנסו למעגל העוני והאבטלה בגלל המשבר. הפניות לסיוע רק הולכות וגדלות, וסח”י עובדת עם מועצות מקומיות, מוסדות רווחה וארגונים כדי לסייע לכמה שיותר אנשים.

במקביל לחלוקות מזון גדולות, סח”י מארגנת פעילויות המותאמות לתקופת הקורונה כגון שיחות קבועות עם קשישים, כדי לעזור להם לפי הצרכים שלהם.

ביום העצמאות, בני הנוער של סח”י יצאו לבתי אבות ומגורים של קשישים, עם שלטי ענק וכלי נגינה, כדי לחגוג יחד עם דור מייסדי המדינה, להודות להם על שהקימו את המדינה ולדאוג שלא יהיו לבד.

לינק לסרטון שהופק לכבוד הפרוייקט.

לקראת ראש השנה, סח”י מרכזת מאמצים כדי שלא תהיה משפחה או קשיש שלא יוכלו לחגוג בכבוד, ויקב הר אודם שראה בעשייה של סח”י שליחות בחר להצטרף אליה. ולרכז מאמצים כי כולנו מגיעה שנה טובה ומתוקה.

נגישות