ראש השנה ומנהגי החג שמומלץ להכיר

אודות החג

ראש השנה הנו אחד מראשי השנה העבריים המוזכרים עוד בתורה, והוא חל בראשון לחודש תשרי בתחילתה של כל שנה עברית. לשאלה מתי יוצא ראש השנה 2020 התשובה היא 18.9.2020- 20.9.2020

המיוחד ביום זה הוא שהוא למעשה פותח את חודש תשרי ואת עשרת ימי תשובה. עשרת ימי תשובה הם למעשה עשרת הימים ביהדות בהם כל אדם- גבר ואישה, מבצעים חשבון נפש ותיקון פנימי ושיפור מוסרי. תיקון זה הנו בין אדם לאלוהיו, ובסיומו של תהליך מבקש אדם מחילה וסליחה על כל חטאיו ועוונותיו מהאל. ביהדות, זהו למעשה היום שבו מכתירים היהודים את אלוהים כמלכם.

אחת הטענות היא כי ראש השנה הנו יום הדין שכן בו נמדד כל אדם ונותן דין על מעשיו בשנה שחלפה. לכן, ניתנים לכל אדם- גבר ואישה, עשרה ימים להראות את הנכונות וההתכווננות לשינוי דרכם בשנה החדשה.

היום העשירי של עשרת ימי תשובה הוא יום הכיפורים- יום שבו מבצעים תענית, צום ועינוי לגוף ולנפש על מנת לבקש מחילה על העוונות והחטאים שבוצעו תוך ביצוע חשבון נפש ותחילתו של “דף חדש” להפוך להיות אנשים טובים יותר, מוסריים יותר, מאמינים ובעלי תשובה.

מצוות החג

בחג זה ניתן למצוא מצווה אחת מרכזית ועליה נרחיב מיד- תקיעה בשופר.
ערב ראש השנה מהווה יום המשלב מחד ייראה ופחד מאימת הדין של בורא עולם, ומאידך את השמחה והאמונה כי בורא עולה יכתבנו לחיים ושלום. השילוב בין 2 הרגשות של פחד ושמחה הוא מרתק אך טומן בחובו את המהות של האמונה- הרצון במחילה והאמונה לקבלתה של הסליחה בסיום 10 ימי תשובה.

תקיעה בשופר- כמה עובדות מעניינות

  • תקיעה בשופר מקרן אייל- כמעשה לזכר אבות. תזכורת לעקדת יצחק על ידי אברהם
  • תקיעה בשופר מסמלת את המלכת אלוהים לאדון הארץ כולה
  • תקיעה באה להזכיר את מעמד הר סיני- נעשה ונשמע.
  • תקיעה בשופר בערב ראש השנה לא תתקיים אם זהו יום שבת ולכן תתקיים רק ביום שלמחרת ביום ראשון.

מנהגים וסימני החג

ישנם מספר סממנים בחג שבזכותם ניתן לזהות בקלות כי ראש השנה הגיע. חלק מהם הנם בעלי סממנים דתיים, וחלק מהמנהגים הינם בעלי ייחודיות שמאפיינת את רוח החג ורוח החברות והידידות שבין בני האדם- מנהגים חברתיים.
להלן כמה מהמנהגים המובילים:

מנהגים בעלי אופי דתי

תקיעה בשופר– תקיעה בשופר כפי שציינו קודם, היא מהמצוות החשובות ביותר בחג זה. למעשה בערב ראש השנה ניתן לשמוע על תקיעות שופר המגיעות משלל בתי הכנסת ברחבי הארץ.

תשליך– תשליך הנו טקס סמלי שבו אדם מבצע השלכת עוונות. תשליך מבוצע בהליכה למקווי מים- בדרך כלל הליכה לים, ובו מבוצע תהליך של ניעור שולי הבגדים והשלכת העוונות והחטאים למקווי המים, באופן הכי סמלי שיש.

התרת נדרים– ערב ראש השנה הוא היום שבו נהוג לבצע התרת נדרים. התרת הנדרים מתבצעת בדרך כלל בפניהם של שלושה אנשים, המהווים כמעיין סוג של תחליף לבית דין המאפשר להם להשתחרר מההבטחות והנדרים שנדרו בעבר.

הימנעות משינה– ישנם אנשים הנמנעים משינה ביומו הראשון של החג. הימנעות זו מבוססת על התלמוד הירושלמי לפיו כתבו הפוסקים: “הישן בראש השנה, ישן מזלו”. המשמעות היא שהימנעות משינה ביום זה תביא לאדם מזל.

מנהגים חברתיים

שליחת איגרות ברכה- בעבר, נהגו אנשים לשלוח איגרות ברכה עם איחולי שנה טובה לכבוד השנה החדשה תוך שאיפה שתהא זו טובה יותר ומתוקה יותר מקודמתה. איגרות הברכה וכרטיסי הברכה, הפכו עם השנים והקידמה למסרוני איחולי שנה טובה בסמסים, מסרוני ווצאפ וגם איחולי שנה טובה ברשתות החברתיות השונות.

מנהג זה מצביע ללא ספק על רוח החג של אהבה, אחדות, והערבות ההדדית שבין אדם לחברו, ובין האדם לאלוהיו.

שירים לחג

על ראש השנה נכתבו לא מעט שירים. חלקם מוכרים יותר וחלקם מוכרים פחות. עם זאת, ישנם כמה שירים מוכרים ביותר שאותם נוהגים לשיר בערב החג.

בראש השנה- שירה של נעמי שמר

בשנה הבאה- שירה של אילנית

ראש השנה- לווין קיפניס

סעודת החג

אז עוד רגע זה קורה ומגיע לו במהירות ערב ראש השנה 2020. ניתן כבר לדמיין כיצד על השולחן נפרשת לה מפה לבנה ויפה ועליה צלחות קערות וקעריות עם אוכל מכול טוב. במרכז מונחת לה קערה של דבש ולצידה תפוחים, לטבילה, כמנהג החג. ניתן בהחלט להריח את ריח הגעפילטע פיש הנישא למרחקים, וליהנות מקערה עמוסה בזרעי רימונים. על השולחן ניצב לו בגאון יין אדום לקידוש, יין איכותי שיועד במיוחד לכבוד החג.

עוד רגע מתחיל קידוש וברכות לראש השנה, כמו בכל שנה. הפעם נוכל גם לטעום מעוגת דבש מעולה שאימא הכינה ושידרגה לה את המתכון, כולם יאכלו תפוח בדבש בשמחה. אבא יחלוץ את הפקק של היין עם פותחן, והמבוגרים ימזגו לעצמם כוס יין וישיקו לחיים. כולם יברכו האחד את השני בברכת שנה טובה ושנחתם לחיים.

מסובין אבל פחות ובהתאם להנחיות הקורונה

וכך, ברגע אחד קטן ומיוחד, בו אנו מסובין סביב שולחן החג חוזרת השמחה והמולת החג. בחג הזה אנו מסובין- אבל פחות, בעיקר בשל מגבלות הקורונה, ובהתאם להנחיות של משרד הבריאות. גם בחג כל כך משפחתי, ומשמעותי, אנו שומרים על ההורים שלנו ונשמרים מפני ווירוס הקורונה.
לכן, חשוב שנכבד ונקפיד על הוראות ההתקהלות ולא נתקבץ בהמונים, נקפיד על ההיגיינה ורחיצת הידיים, נעטה את המסכה על הפנים גם לפני בוא החג במטרה לשמור על בריאותנו ובריאותם של הסובבים אותנו. כל אלה יסייעו לנו למנוע הידבקויות בתוך המשפחה ובעיקר כדי לשמור על בריאותם של ההורים שלנו.

שימחה מתנות וברכה אחת מיוחדת לשנה החדשה

גם כאשר ערב החג הנו בהרכב משפחתי מצומצם, יש בחג זה אווירה ממש מיוחדת ושונה. זהו חג שבו יש המון שימחה וציפייה לקראת כניסתה של השנה החדשה. ציפייה שזו תהיה טובה מקודמתה. הילדים הקטנים שמחים ובעיקר מלאי ציפייה למתנות לכבוד החג, יש תחושה של קדושה ואווירה משפחתית יוצאת דופן של חיבור ואהבה.

ראש השנה 2020 בצל הקורונה, הנו ללא ספק חג מאתגר. זהו חג מיוחד שבו כולנו, וכמונו בכל העולם, נושאים תפילה אחת גדולה וחשובה. כולנו נושאים תפילה למציאת חיסון לווירוס הקורונה, על מנת שנוכל להמשיל בשיגרת החיים. שנוכל לחזור ולחבק, לנשק לאהוב כפי שנהגנו עשרות שנים אנו אבותינו, ואבות אבותינו. כולנו מתפללים לבריאות והחלמה מהירה של החולים והנדבקים, ולעצירת התפשטות הווירוס. תפילה קטנה, חרישית, אך כל כך משמעותית.
מי ייתן ותימצא התרופה במהרה.

מאכלי החג ומשמעותם

אז כולנו יודעים מה אוכלים בראש השנה, אבל האם אי פעם יצא לכם להבין את המשמעות שעומדת מאחורי כל מאכל? יצאנו מעט לחקור ולהבין מה נמצא על צלחת החג- ומהן הסיבות (לעיתים מקראיות) לאכילתם.

תפוח בדבש
ההסבר המקורי לטבילה של תפוח בדבש הוא על מנת לקחת משהו שהוא מתוק ולהפוך אותו ליותר מתוק- שתהיה לנו שנה טובה ומתוקה. זהו ההסבר המקובל שרובנו מכירים. ובכן, מהמקורות, וכך גם בשירה של נעמי שמר, יש לנו את הדבש והעוקץ. כלומר המאתגר והקשה, וההצלחה שבהשגתו. התפוח בדבש מסמל למעשה את המתיקות והכאב (העקיצה של הדבורה) הדרושים, על מנת שיוכל אדם לאתגר את עצמו ולהתפתח בממד הנפשי והרוחני.

רימון

יש המייחסים לרימון סגולות של הצלחה, פרנסה טובה, פוריות ובריאות. אז מהי למעשה הסיבה שאוכלים זרעים של רימון בחג? בחג נהוג לברך בברכה “שירבו זכויותינו כרימון” כלומר, שנרבה שעשייתם של מעשים טובים.
עובדה נוספת שאולי תפתיע אתכם אומרת כי ברימון ישנם 613 זרעים כמניין המצוות בתורה –תרי”ג מצוות. מכאן גם חשיבותו הסמלית הנוספת, בנוסף לעובדה כי בעונה זו משווקים ונמכרים הרימונים בישראל.

ראש של דג \ אייל

אנחנו מכירים את המאכל געפילטע פיש שרובנו אוכלים בחג. חלקנו אוהבים יותר או פחות אז מדוע אוכלים דג ומדוע מופיע ראש של דג בחג? הסיבה המוכרת ביות- שנהיה לראש ולא לזנב. כלומר שהשנה הזו נוביל ונתקדם. נתקדם ולא נישאר תקועים מאחור. ראש של דג מחליף למעשה את ראש האייל שהיה נהוג לאכול. הסיבה לכך- תזכורת למעשה אברהם ועקידת יצחק (ולבסוף מעשה הקרבת האייל במקום יצחק), ואולי תזכורת לעם היהודי על המעשה והמשמעות שלו ברמת האמונה של כל אחד ואחת מאיתנו. חיבור בין אדם לאלוהיו כבר אמרנו.

מאכלים נוספים שנוהגים לאכול בחג

צימעס- גזר מתוק– הגזר המתוק הנו נפוץ מאוד בצלחת החג והצימעס בפרט. המשמעות הסימבולית של הגזר- “שתגזור עלינו גזירות טובות”.

סלק– הסלק מוכר בעיקר בשל צבעו האדום העז, וגם הוא נפוץ בצלחת החג. הסלק מקבל היבט סימבולי מעניין האומר “שיסתלקו אויביך ושונאיך”.

כרישה (כרתי)– התבוננות סימבולית מעניינת נוספת- “שייכרתו אויביך ושונאיך

שעועית ירוקה (רוביא)- השעועית הירוקה מופיעה בחלק מצלחות החג. גם הפעם נוכל לזהות משמעות סימבולי מעניינת ממש כמו הרימון: “שירבו זכויותינו”, כלומר שנרבה במעשים טובים.

הכוכב של החג- יין קידוש

אנחנו בחרנו לשמור את המיוחד ואחרון חביב ואולי הכי חשוב לסוף. אי אפשר בלעדיו באף קידוש, הוא גם כוכב של סעודת ערב יום שישי ואהוב ליבם של מיליונים בעולם. אנחנו מדברים על יין ענבים כמובן!
אז לכבוד השנה החדשה תוכלו לרכוש יין אדום איכותי וטעים שיעשה את החג שמח ומהנה. קידוש איכותי כהלכתו, שכולם יאהבו.

אנחנו ביקב הר אודם, מציעים לכם מגוון רחב של מארזי יין במחיר מיוחד ועם משלוח עד הבית. מוזמנים להתרשם ממספר סדרות איכותיות:
סדרת אלפסי המעולה, סדרת הר אודם האיכותית, סדרת יער אודם המאפיינת את האזור שלנו. בנוסף תוכלו למצוא את הסדרה הוולקנית המיוחדת שלנו, ואם רצונכם בשיכר מתוק תוכלו ליהנות מיינות הקינוח שלנו.

אנחנו מאחלים לכם ולבני ביתכם חג שמח ושנה טובה ומתוקה

נגישות