5 מסלולים בחיק הטבע לקחת אליהם את הTAKE AWAY שלנו

שעון החורף כבר כאן, הסתיו באוויר, העלים נושרים ואתם איפה? אנחנו מקווים מאוד שלא בבית. ואם כן אז הנה מספר מקומות נפלאים באוויר הצח לקחת את היין שלנו לטיול בהם.

1. עין דבשה

עין דבשה (טחונת א-דרבשיה) מעיין שופע היוצר מסלול מקסים בתוך אפיק שמימיו זורמים כל השנה. הליכה מהנה בתוך פלג מים רדוד וצלול וצמחיית נחלים אופיינית, תוביל אל מבנה הבזלת של טחנת הקמח, שנשתמר מהתקופה העות’מנית.

בוויז: “עין דבשה”
בצומת גדות על כביש 91, פונים צפונה לכביש 918 כ 6 קילומטרים ומעט לאחר סימון הקילומטר ה-24, מחנים את הרכב במפרץ חניה קטן בצד שמאל של הכביש

מומלץ במיוחד להגיע בימים הסתווים החמים כי המים קרירים מצויידים היטב עם בקבוק מסדרת וולקני

.עין דבשה
קרדיט: נטע שגיא

2. עין ג’ואיזה

בראשית המאה ה-19 הוקמו ברמת הגולן כ-13 כפרים צ’רקסים בהוראתם של הטורקים, ששלטו במזה”ת באותה תקופה. מטרתם הייתה להרחיק מהרמה שבטים בדואים שעשו בה שמות – הרסו שדות, יבולים וכפרים טורקים. הצ’רקסים ישבו     שם מאז  ועד 1967, אז התחדשה ההתיישבות הישראלית בגולן. ורובם עברו להתגורר במדינות שכנות. אחד מהכפרים הצ’רקסים ששכנו בגולן היה הכפר ג’ואזה, שבו התגוררו כ-200 איש, וחלק מהריסותיו נותרו במקום עד היום. 

איך מגיעים? 

בWAZE:  “עין ג’ואיזה” , מחנים את הרכב והולכים מהכביש כ-200 מטרים לעבר עין ג’ואזה, מומלץ מאד בסתיו כשיש פטל שאפשר לאכול היישר מהשיח. תוכלו לעצור מתחת לעצי הצפצפה, להנות מחברתם של סוסים, פרות, חזירי בר וליהנות מהשקט. המעיין נראה בהתחלה כמו שלולית גדולה עם מים טהורים, אך האמיצים שייכנסו אל בין שיחי הפטל יוכלו להגיע למבנה קטן שברצפתו נובעים מי המעיין

שווה לקחת בקבוק יין אדום מסדרת הר אודם

.

*קרדיט לתמונה- נגה גלילי

3. הג’ובה הגדולה:

הג’ובה הגדולה או בשמה הערבי “ג’ובת אל-כבירה” היא בור וולקני ענק במרכז שמורת יער אודם. במרחבי היער פזורות כ-20 ג’ובות (בורות) בקטרים שונים מ-30 מטר ועד 200 מטרים, שנוצרו כנראה, כתוצאה מהתפרצות גזים געשיים, מתוך האדמה, ללא חומרים נוזלים או מוצקים, שיצרו בור במישור, ללא שאריות אדמה.שביל מטיילים נגיש ונוח מוביל עד לשפת הג’ובה, הנראית כמו מכתש קטן ועמוק מקושט בסבך עצים ושיחים ופריחה סתווית של חלמוניות. קוטרהשל הג’ובה  כ-250 מטר ועומקה כ-70 מטר. זה המקום לעצירה, להתבוננות בצבעי היער הרבים, מנוחה קלה וחזרה למכוניות עם השביל המתעקל. אפשר גם לרדת לתחתית הג’ובה ולעלות חזרה.  ועכשיו בשעון החורף הכי מומלץ להגיע לשם ולהביט בשקיעה.

 

קרדיט לתמונה: אתר תיירות גולן 

4.נחל אל על

כדי לגוון אבל להישאר בטיול בגולן , קבלו מסלול שהוא בדרגה קצת יותר קשה אבל יספק לכם חוויה בלתי נשכחת. נחל אל על הוא הכוכב של רמת הגולן. יש בו שניים מהמפלים המפורסמים ביותר במדינה, המפל השחור והמפל הלבן, יש בו טבע מופלא, מים מפכפכים, פינות ישיבה מוצלות וקרירות והרגשה חזקה של מסלול מעולם אחר. אל נחל אל על יורדים ממושב אבני איתן, הולכים עד המפל השחור, עוצרים לטבילה, ממשיכים בנחל, מגיעים למפל הלבן, עוצרים לטבילה נוספת וממשיכים כל הדרך עד למושב אליעד הסמוך.

בWAZE: חניון המפלים. . מכאן נמשיך צפונה בשביל המסומן אדום עד לתחילת הירידה לערוץ העמוק של נחל אל על (ואדי דפילה בערבית). באזור מתגוררות חיות רבות, אם תקשיבו היטב אולי תוכלו לשמוע את להקת הזאבים הפרועים, החמורים, הצבועים, השועלים, דורבנים, לוטרות, נמיות ושפני סלע. כל אלו נמצאים בשמורה וכדי לראותם צריך לבוא בשעות החשיכה. האגדה מספרת גם על קיומו של דוב באזור.

בנקודת תחילת הירידה מומלץ לעשות תצפית ולפתוח בקבוק יין. ניתן לראות החל מהחרמון בצפון ועד הכנרת, ניתן לראות גם את היישוב אלי-עד שבהמשך הנחל – המקום בו למעשה נגמר הטיול.

5. טיול ג’יפים בצפון הגולן

כבד עליכם לטייל לבד? ובטח בטח לשתות בדרך? תרשו לעצמכם להתפנק על טיול ג’יפים עם אילן הדר ורועי רימון שעתיים של טבע ואווירה טובה בפינות שמעט מאוד אנשים מכירים בגולן. על הדרך תשמעו מאילן ורועי סיפורים והסברים , מה אתם רואים, איפה אתם נמצאים ותהנו ממש. פרטים נוספים אפשר למצוא כאן :טיול ג’יפים יקב הר אודם

נגישות